Květen 2011

Hannah 3

13. května 2011 v 16:36 | kaanni |  hannah montana
Hannah Montana 3 - Oblečení
6. 9. 2009
Reklama


miley3

13. května 2011 v 16:32 | kaanni |  miley cyrus

Miley-oblečení

24. srpna 2008 v 23:16 | Domča | Hannah Montana/Miley Cyrus

hannah

13. května 2011 v 16:31 | kaanni |  hannah montana

oblečení miley cyrus a hannah montana

16. ledna 2011 v 18:13 | love♥Miley | obrázky miley

miley 2

13. května 2011 v 16:30 | kaanni |  miley cyrus

oblečení miley cyrus a hannah montana

16. ledna 2011 v 18:13 | love♥Miley | obrázky miley

miley 1

13. května 2011 v 16:27 | kaanni |  miley cyrus
červenci 2008 vydala své druhé studiové album Breakout. Řekla, že Breakout bylo inspirováno tím, co se v jejím životě událo za poslední rok. Spolupracovala na všech písních z alba, s výjimkou dvou skladeb. "Skládání písní je to, co chci dělat do konce života, [...] Jen doufám, že toto, více než cokoliv jiného, ukáže, že jsem skladatelka." Album debutovalo na 1. místě US Billboard 200 chart v prvním týdnu, s prodejem ve výšce přibližně 371 000 kopií. Od 31. července to byl druhý nejvyšší týdenní prodej roku umělkyně, CD od Mariah Carey,E = MC ², se předtím prodalo 463 000 kopií v prvním týdnu. "7 Things" je první singl z Breakout, který byl vydán. Singl debutoval na 84.místě Billboard Hot 100. Dva týdny po vydání se vyšplhal ze 70.místa na 9. místo. Se svým otcem vystoupila v dubnu na 2008 CMT Music Awards. V roce 2008 také vystoupila na Teen Choice Awards.
V roce 2008 propůjčila svůj hlas Penny, postavě z animovaného celovečerního filmu Bolt, který vypráví o cestě psa zpět za svou majitelkou. S tržbami 26 miliónů dolarů během prvního víkendu se film umístil na 3. místě za filmy Twilight a Quantum of Solace. Během druhého víkendu postoupil na pozici 2.místa za filmem Four Christmases s 1,4% nárůstem. Od 20. února 2009 film vydělal 113 mil. dolarů v Kanadě a USA, po celém světě vydělal přes 286 mil. dolarů. Podílela se na tvorbě a nahrávce jedné ze dvou originálních skladeb z filmového soundtracku. Píseň také obsahuje další Bolt hvězdu, Johna Travoltu. Jméno písně je "I Thought I Lost You" a později byla nominována na cenu Zlatého Glóbu za nejlepší originální píseň. Poté si zahrála hlavní roli ve filmu Hannah Montana: The Movie, inspirovaném seriálem, který měl premiéru 10. dubna 2009. Film souvisí s hlavní postavou, Miley Stewart, která se ve snaze najít své kořeny, rozhoduje mezi dvěma světy, svým a Hannou Montanou. Film byl kritiky posouzen výborně a po celém světě vydělal skoro 153 milionů dolarů. Její singl, "The Climb", z filmového soundtracku se stal číslem 4 na Billboard Hot 100, a stal se tak zatím jejím nejvyšším dosaženým umístěním, které předstihlo i "See You Again" a "7 Things" s umístěním na 10. a 9. místě, respektivě; později byl předstihnut další písní "Party In The USA" s pozicí číslo 2. Filmový soundtrack se stal třetím albem na Billboard 200 a RIAA bylo jednou certifikováno na platinové.
Mileyina role ve filmu The Last Song je způsob jak ji představit starším divákům.
V červnu 2009 vyměnila agenturu United Talent Agency, která ji představovala jako televizní a filmovou herečku za Creative Artists Agency, která ji již představovala jako hudebnici. Rovněž v červnu začala natáčet svůj nadcházející film The Last Song, založený na románu od Nicholase Sparkse, ve kterém hraje vzpurnou dospívající dívku, která tráví léto s odcizeným otcem v jeho domě na pláži. Premiéra je naplánována na rok 2010 a natáčení skončilo v roce 2009. Film je snahou představit Miley starším divákům. Později nahrála píseň s Jonas Brothers "Before The Storm" pro jejich čtvrté studiové album "Lines, Vines and Trying Times". Také vydala další soundtrack Hannah Montana (pro třetí sezónu), s názvem Hannah Montana Season 3 dne 7. července 2009, který ji přinesl její první top 10 jako "Hannah" a celkově 4.místo s písní "He Could Be The One."
Píseň "Party in the USA" byla oficiálně zveřejněna v rádiích 29. července 2009. Píseň je z exklusivního Wal-Mart EP s názvem The Times of Our Lives, který byl vydán 31. srpna 2009. Vydání sloužilo jako podpora pro linii oblečení, kterou vytvořila Miley společně s Maxem Azriou. Píseň se umístila na 1.místě v Hot Digital Songs s 226 tisíci placenými stáhnutími, takže je nejmladším umělcem v čele tabulky a poté debutovala na Billboard 100 s 2.místem a předstihla i "The Climb", umístěný na 4.místě. V tomto pořadí remizovala s Black Eyed Peas za nejvyšší debut v roce 2009. Je to také nejvyšší debut sólové umělkyně hned za debutem písně "Inside Your Heaven" od Carrie Underwood z roku 2005, která se umístila na 1. místě. A tímto se také stala nejrychleji postupujícím singlem v historii Hollywood Records.
V roce 2009 oznámila své nové turné s názvem 2009 North American Tour. Turné začalo 14. září 2009 v Portlandu ve státě Oregon s časovým rozpětím 45 dnů po celé Severní Americe. Nakonec byly oznámeny další termíny pro Spojené království a turné se přejmenovalo na 2009/2010 World Tour a následně na Wonder World Tour. Turné zahrnuje kapelu Metro Station jako předskokany. Vstupenky bylo možné zakoupit od 13. června 2009 pro USA a od 12. června 2009 pro Spojené království. V červenci 2009 získal Disney filmová práva na román "Wings" od Aprilynne Pike, od nějž se očekává, že v něm bude mít hlavní roli. Na počátku prosince 2009 Miley zazpívala své hity "See You Again", "The Climb" a "Party in the USA" na 95.8 Capital FM Jingle Bell Ball v londýnské O2 aréně. Dne 7. prosince 2009 Miley zazpívala pro anglickou královnu Alžbětu II. a mnoho dalších členů britské královské rodiny v Royal Variety Performance v Blackpoolu, v severozápadní Anglii, spolu s americkou zpěvačkou Lady GaGa. V prosinci Timbaland vydal své album Shock Value II., pro které spolu s Miley nahrál píseň s názvem "We Belong To The Music". Skladatelé písně The Climb, Jessi Alexander a Jon Mabe, byli nominováni na cenu Grammy za nejlepší píseň napsanou pro film, televizi nebo jiná vizuální média na 52.Udílení cen Grammy Awards. Nicméně, píseň The Climb byla vyškrtnuta na žádost Walt Disney Records. Miley se umístila na 4.místě na Billboard Top, konkrétně v žebříčku "Top umělkyně roku 2009" nad Britney Spears a Kelly Clarkson. K filmu The Last Song, kde hrála, nazpívala i dvě písně - "When I look at you" a "I hope you find it". Tyto dvě písně byli umístěny na soundrack k filmu The Last Song. Písnička When I look at you se taky stala velkým hitem i na albu The Time of our lives.

[editovat] 2010-současnost: Can´t Be Tamed, zaměření na filmovou kariéru, Gypsy Heart Tour

Výroba čtvrté a zároveň poslední sezóny Hannah Montany začala 18. ledna 2010. V důsledku zemětřesení na Haiti v lednu 2010, se Miley zúčastnila nahrávání remaků songů "We Are The World:25 For Haiti" a "Everybody Hurts". Její třetí studiové album Can't Be Tamed bylo vydáno 21. června 2010. Titulní skladba "Can't Be Tamed ". Singl byl vydán 18. května a debutoval v Billboard Hot 100 na 8. místě. Kostýmy a pohyby jsou v podstatě více provokativní než předchozí výkony, vzbuzuje mediální kritiku. Po vydání alba si Miley dává pauzu od hudby. Chce se více zaměřit na filmovou kariéru. Cyrusová se také rozhodla odložit přihlášku na vysokou školu, říká: "Pevně věřím, že na školu se můžete vrátit kdykoliv chcete, protože moje babička šla na vysokou školu až v 62 letech. Pracovala jsem tvrdě na tom, abych se dostala na místo, kde teď jsem. Nechci se toho vzdát, chci si to užívat."
Miley Cyrus na Kid´s Choice Awards 2011
Cyrusová dále hrála ve filmu The Last Song, který se objevil na plátně kin 31. března 2010 a dostal obecně chabé recenze, stejně tak jako výkon Miley. Nicméně film byl komerčně úspěšný, vydělal celosvětově zhruba 88 milion dolarů. Podle analytika Exhibitor Realtions, film byl označený za "úspěšný přechod Miley Cyrusové k dospělým rolím".
Čtvrtá a zároveň poslední sezóna Hannah Montany, nazvaná Hannah Montana Forever, byla uvedena 11. června 2010 v USA, 18. září 2010 v ČR. Konec je naplánovaný na rok 2011. Podle Disney ale pojede rekapitulace všech epizod až do roku 2013. V roce 2010 Miley Cyrusová vystoupila také na festivalu Rock in Rio v Lisabonu a Rock in Rio Madrid. Zde přijala nabídku na několik vlastních koncertních show od producenta Mike Carpey, které proběhnou po odvysílání uvedené rekapitulace všech episod v roce 2014.
V červenci 2010 má Miley v plánu hrát v dalších třech filmech-Wings, LOL:Laughing Out Loud a Wake. V LOL, remake z roku 2008 francouzské teenagerské komedii, Cyrusová hraje "dceru, která se přátelí se všemi špatnými dětmi z okolí, kouří, pije, mluví o sexu, požívá drogy, vyhodí ji ze školy, jejíž matka se jí snaží srovnat, ale marně". a říká:"Prožívám zamilovanost." Ve Wings, na základě knižního románu od Aprilynne Pine, bude Miley hrát 15ti-letou dívku, která zjistí, že je víla. Ve Wake, od Paramount Pictures/MTV Films thriller, který je založen na prvním románu od Lisy McMann, by Miley měla hrát dívku, která když se ocitne v blíukosti někoho, kdo spí, přenese se do jeho snu. Jeden z dalších filmů je "So Undercover", ve kterém Miley hraje hlavní roli-dceru agenta FBI. Film je akční a Miley tam bude používat i nebezpečné zbraně.
13. února se Miley Cyrus zúčastnila 53.Grammy Awards. V interview potvrdila, že tento rok bude rozjíždět turné. Turné bude zahrnovat Jižní Ameriku, Asii a Austrálii ale podle všech spekulací by se turné mělo skládat ze dvou částí. Druhá část by měla obsahovat Spojené státy Americké ale v hlavní roli Evropu včetně dlouho uvažované České republiky.
Miley Cyrus 5. března 2011 vystoupila v Saturday Night Live, kde nejen zparodovala mnoho slavných lidí, ale i vystoupila se songem "I'm sorry that I'm not perfect", kde zpívá o všem, za co ji lidé poslední dobou odsuzovali. Také se vrátila na Twitter, kde si účet smazala v roce 2009,k vůli nedostatku soukromí.
Miley Cyrus se koncem dubna vydává na své nové turné pod názvem "Gypsy Heart Tour", které zahrnuje Jižní Ameriku, Austrálii a Asii. V turné se objeví nejen známe písně od Miley Cyrus ale i cover-verze některých písní. Miley vysvětlila název takhle:"Dříve jsme se hodně stěhovali, jako cikáni. Ale milovala jsem to. Proto Gypsy Heart Tour. Miley dále uvedla, že nové turné je o šíření lásky po celém světě.

[editovat] Filmografie

Film
RokFilmRolePoznámky
2003Big FishRuthieUvedena jako "Destiny Cyrus"
2007High School Musical 2Dívka u bazénuMiniaturní role
2008Hannah Montana & Miley Cyrus: The Best of Both Worlds ConcertHannah Montana/Sama sebeHlavní role
BoltPennyDabing
2009Hannah Montana: The MovieMiley Stewart/Hannah MontanaHlavní role
2010The Last SongVeronica "Ronnie" MillerHlavní role
Sex ve městě 2Sama sebeMiniaturní role
2011LOL-Laughing Out LoudLolaPost-produkce, hlavní role
So UndercoverMolly MorrisDotočeno, hlavní role
WingsLaurelHlavní role. Potvrzeno 14. července 2009
Televize
RokNázevRolePoznámky
2003DocKylieSpeciální host
2006Sladký život Zacka a CodyhoMiley Stewart/Hannah Montana"That's So Suite Life of Hannah Montana" (společná epizoda)
2006-2011Hannah MontanaMiley Stewart/Hannah MontanaJedna z hlavních rolí
2007The Emperor's New School (Vladařova nová škola)YattaDabing
2007 Disney Channel GamesSama sebeDisney Channel speciál
2007-2008The Replacements (Náhradníci)CelebritaDabing
2008Studio DC: Almost LiveSama sebeDisney Channel speciál
2009Sladký život na mořiMiley Stewart/Hannah Montana"Wizards on Deck with Hannah Montana" (společná epizoda)

[editovat] Diskografie

Studiová alba
Jako Hannah Montana
Živá alba

[editovat] Turné

Miley byla hlavní hvězdou na dvou koncertních turné, z nichž jedno bylo světové turné. Její debutové koncertní turné, Best of Both Worlds Tour, bylo zahájeno v roce 2007 pouze v Severní Americe. Miley na turné vystupovala jako ona sama a jako své fiktivní alter ego Hannah Montana a vyhrála cenu 2008 Billboard Touring Award za Průlomové představení na turné. Turné bylo nakonec zpracováno v koncertní film s názvem Hannah Montana & Miley Cyrus: The Best of Both Worlds Concert. Film se stal v prodejnosti lístků číslem jedna a stal se nejvýšše prodejním koncertním filmem všech dob.
Její druhé koncertní turné, Wonder World Tour( první,které nemá s jejím alter egem, Hannah Montana, nic společného). Turné je první, které by mělo být celosvětové, zahrnující Spojené státy, Spojené království, a Irsko.
Miley Cyrus rozjíždí v roce 2011 svoje druhé velkolepé turné pod názvem "Gypsy Heart Tour". Turné bude zahrnovat Jižní Ameriku, Austrálii a Asii. V obsahu turné se objeví známé písně Miley Cyrus, ale i cover-verze některých písní, především od Joan Jett. Turné bylo officálně zahájeno 29. dubna 2011 první koncertem v Ekvádoru. Dále bude Miley Cyrus pokračovat po Jižní Americe, Austrálii a částečně Asii. Jedná se i o Evropě a USA.

miley

13. května 2011 v 16:26 | kaani |  miley cyrus

Miley Cyrusová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Miley Ray Cyrusová
Miley Cyrus na zvukové zkoušce MMVA
Miley Cyrus na zvukové zkoušce MMVA
Základní informace
Rodné jménoDestiny Hope Cyrus
Jinak zvanýDestiny Cyrus
Narození23. listopadu 1992 (18 let)
USA Nashville, Tennessee
ŽánryPop
PovoláníZpěvačka, herečka, autor, textařka, hudebnice
NástrojeKytara, piano
Aktivní roky2011
VydavatelHollywood Records
Fascination Records (UK)
Příbuzná
témata
Billy Ray Cyrus, Jonas Brothers, Selena Gomez, Demi Lovato, Timbaland
Webwww.mileycyrus.com/
Miley Ray Cyrusová, rodným jménem Destiny Hope Cyrus, (* 23. listopadu 1992, Nashville, Tennessee, USA) je americká herečka, zpěvačka a textařka. Je známá hlavně díky účinkování v Disney Channel sériích Hannah Montana. Po úspěchu seriálu byl v říjnu 2006 vydán soundtrack, v němž nazpívala 8 písní. Její sólová hudební kariéra započala vydáním jejího debutového alba Meet Miley Cyrus 23. června 2007, které obsahovalo její první top ten singl "See You Again". Její druhé album, Breakout, bylo vydáno 22. července 2008. Breakout je jejím prvním albem, které nemá nic společného s Hannou Montanou. Obě alba debutovala na prvním místě na Billboard 200. V roce 2008 účinkovala ve filmu Hannah Montana & Miley Cyrus: The Best of Both Worlds Concert.
Dabovala také postavu Penny ve filmu Bolt a nahrála píseň I Thought I Lost You, za kterou získala nominaci na Zlatý Glóbus. Poté účinkovala ve filmu inspirovaného TV sériemi Hannah Montana: The Movie, který měl premiéru 10. dubna 2009. V roce 2008 byla v časopise Time zařazena mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě. Časopis Forbes jí udělil 35. místo v žebříčku "Celebrity 100" s výdělkem 25 miliónů dolarů v roce 2008. V roce 2009 si polepšila a postoupila na 29. místo.

Obsah

[skrýt]

[editovat] Dětství

Narodila se v Nashvillu v Tennessee 23. listopadu 1992 Leticii "Tish" (rozené Finleyové) a country zpěvákovi Billovi Rayovi Cyrusovým. Má 5 sourozenců. Její starší sourozenci Trace a Brandi jsou děti Tish z jejího předchozího vztahu, které byly adoptovány Billy Rayem, když byly velmi mladé. Trace je zpěvák a kytarista elektro-rockové skupiny Metro Station, zatímco Brandi hraje na kytaru na koncertech Miley a založila kapelu spolu s Megan Park, hvězdou z The Secret Life of American Teenager. Má také staršího nevlastního bratra, Christophera Codyho, z otcova předchozího vztahu, dále má mladšího bratra Braisona a mladší sestru Noah, která je také herečkou. Jedná se o vnučku politika Rona Cyruse.
Rodiče jí dali jméno Destiny Hope, protože věřili, že by mohla dokázat velké věci. Později dostala přezdívku "Smiley", protože se jako malá stále smála. Navštěvovala Heritage Middle School, kde byla roztleskávačkou. V současné době navštěvuje školu Options For Youth a učí se se svým soukromým učitelem na natáčení svého seriálu. Vyrostla na farmě svých rodičů mimo Nashville, kde navštěvovala kostel The People's Church.

[editovat] Kariéra

[editovat] 2001-2005: Počáteční kariéra

Její počáteční kariéra probíhala ve znamení malých rolí. V devíti letech se rozhodla pro kariéru v herectví. Během čtyřletého života rodiny v Torontu brala lekce herectví v Armstrong Acting Studiu. Její první herecká role byla malá hostující hvězda v TV sériích svého otce, Doc, kde hrála dívku jménem Kylie. V roce 2003 hrála "malou Ruthie" ve filmu Tima Burtona, Big Fish a v titulcích byla zapsána svým rodným jménem.
Začala konkurzem na roli "nejlepší kamarádky" v Disney seriálu o "tajné popové hvězdě", když jí bylo dvanáct. Ale vedení Disney Channel jí považovalo za příliš mladou. Nicméně, Miley byla vytrvalá, ve snaze stát se součástí série, a tak jí Disney opět pozval ke konkurzu. Nakonec se ucházela o protagonistu Chloe Stewart, která byla následně změněná na její jméno. Podle prezidenta Disney Channel Garyho Marshe, byla vybrána pro její energický a živý výkon a protože byla vnímána jako člověk, který "miluje každou minutu života" s každodenní podobností s Hilary Duff a na jevišti působící jako Shania Twain. Strávila několik let ve snaze přijít na to, jak se zbavit svého jižanského přízvuku, ale později to Disney začlenil do příběhu. Přivedla na konkurz svého otce, Billyho Raye Cyruse, na roli otce hlavní hrdinky. Show se zaměřuje na dospívání a současně se také věnuje i tajné identitě popové hvězdy.

[editovat] 2006-červen 2008: Hannah Montana

Miley Cyrusová zpívá jako Hannah Montana během Best of Both Worlds Tour.
Hannah Montana, ve Spojených státech poprvé vysílaná 24. března 2006, byla vysoce hodnoceným hitem, se sledovaností o průměru 4 miliónů diváků na epizodu. Účast v sériích, ji umožnila stát se velmi populární mezi dětmi a dospívajícím publikem a započít svou úspěšnou kariéru v hudbě. Po třech sériích se seriál v současnosti vysílá na Disney Channel a v roce 2010 začne výroba čtvrté a zároveň poslední série. 4. dubna debutovala jako zpěvačka, když bylo vydáno čtvrté edice DisneyMania. Zpívala předělávku "Zip-a-Dee-Doo-Dah" od Jamese Basketta, který byl použit v animovaném filmu z roku 1946, Song of the South. Později Walt Disney vydal první Hannah Montana soundtrack, 24. října 2006. Soundtrack obsahoval osm písní, které nazpívala jako Hannah Montana a jeden, který nazpívala jako Miley Cyrusová, společně s Billy Rayem Cyrusem. Album debutovalo na 1. místě na US Billboard 200 prodejem 281 000 kopií v prvním týdnu, předčil například takové umělce jako je rocková skupina My Chemical Romance, a zůstal tam po několik týdnů. Bylo to osmé nejprodávanější album v USA v roce 2008, prodalo se téměř 2 milióny kopií za tento rok. Album bylo poté znovu-vydáno dvakrát - Holiday Edition obsahující předělávku od Miley Cyrusové "Rockin Around Christmas Tree" a Special Edition obsahující píseň "Nobody Perfect", která se poprvé objevila na albu Disney Channel Holiday v roce 2007. Také dělala předskokana na turné The Cheetah Girls, vystupujících v 39 městech. A ještě jednou, nahrála remake klasické Disney písně "Part of Your World" pro pátou edici DisneyMania.
Dne 26. června 2007 vydala dvojalbum, Hannah Montana: Meet Miley Cyrus. První disk sloužil jako druhý soundtrack Hannah Montana, zatímco druhý disk bylo její první debutové album, vydaném pod jejím jménem. Album debutovalo na 1. místě Billboard 200 a prodalo se 326 000 kopií a v prvním týdnu se prodávalo rychleji než předchozí soundtrack. Díky prodejní síle svátků se album v prosinci vrátilo a zůstalo v top 10 v Billboard 200. V tomto období se prodalo více než 700 000 kopií. Alba se v USA prodalo více než 3 milióny kopií a RIAA bylo certifikováno třikrát na platinové. Pět písní z alba mělo premiéru na Billboard Hot 100, píseň "See You Again" se umístěná na 10. místě, se stala její první písní, která se dostala do první desítky v Hot 100.
Měla také krátký výstup v High School Musical 2, kde ztvárnila "dívku u bazénu" a hostovala jako dabérka postavy Yatta v Disney Channel produkovaném The Emperor's New School. Poté představovala sama sebe i seriálový charakter Hannu Montanu v severoamerické Best of Both Worlds Tour s 69 daty, s více jak 14, které nebyly v plánu. Jonas Brothers dělali předskokany po většinu turné. Vstupenky na každý den byly vyprodané v rekordně krátké době, což zapříčinilo zklamání mnoha fanoušků. Turné bylo natočeno a uvedeno do kin Disney v 3-D podobě. Film vynesl 8 651 758 dolarů v den premiéry a pokračoval následujícím víkendem kdy celkově vydělal 31 117 834 dolarů, což je nejvyšší částka, kterou kdy vydělal film za premiérový víkend, který měl uveden v 1000 kinech. Dne 26. července 2008 byl film uveden na Disney Channel. Poté Walt Disney Records/Hollywood Records vydal koncertní album, které bylo zaznamenané během turné. Obsahuje sedm písní od Hanny Montany a stejný počet písní z její vlastní tvorby. Album se umístilo na 3. místě v Spojených státech.

50 cent

13. května 2011 v 16:24 | kaani |  50 cent
Curtis James Jackson (* 6. červenec 1975, Queens, New York), známý spíše pod pseudonymem 50 Cent, je americký černošský gangsta rapper, který se proslavil alby Get Rich Or Die Tryin' a "The Massacre". Celosvětově prodal dohromady 22 milionů nosičů těchto multiplatinových alb, čímž se řadí mezi nejúspěšnější rappery všech dob. Jackson má image tvrdého chlapíka, v mládí žil v chudých poměrech a prodával drogy. V roce 2000 na něj byl spáchán pokus o vraždu, při kterém byl devětkrát zasažen projektilem ráže 9 mm, z útoku se však zotavil, díky čemuž si vysloužil přezdívku Bulletproof (neprůstřelný). Je několikanásobně trestaný.

Obsah

[skrýt]

[editovat] Dětství

Curtis James Jackson III (Alias 50 Cent) se narodil v roce 1975 v newyorské čtvrti South Jamaica, Queens. Jeho matka (Sabrina Jackson) byla drogovou dealerkou, zavraždili ji, když bylo Curtisovi osm let. Se svým otcem se nikdy nesetkal a ani neví, kdo jím je. Po smrti své matky vyrůstal v nízkém sklepě bez oken, v domě svých prarodičů. Od jedenácti let začal boxovat a zhruba od dvanácti prodávat crack, pod přezdívkou "Boo Boo".[1] V boxu byl tak úspěšný, že se na počátku 80. let 20. století účastnil "juniorských olympijských her".[2] Ovšem stejných úspěchů se nedočkal na střední škole. Navštěvoval "Andrew Jackson High School", z které byl ovšem brzy vyloučen za držení cracku a zbraně, za což byl i uvězněn. V roce 1994 byl dvakrát zatčen a poslán na sedm měsíců do ústavu pro mladistvé delikventy.[3] Po těchto zkušenostech začal používat přezdívku 50 Cent, jako symbol svého přerodu. Tuto přezdívku si zvolil podle brooklynského zloděje Kelvina "50 Cent" Martina.[4]

[editovat] Hudební kariéra

[editovat] Počátky

50 Cent se poprvé hudební scéně představil v roce 1998, a to díky, tehdy již legendárnímu, Jam Master Jayovi, ze skupiny Run-D.M.C., který ho upsal na svůj label a naučil ho vše okolo psaní textů.[5] Poprvé se objevil na písni skupiny Onyx - "React". O rok později opustil label po nabídce od profesionálního dua producentů Trackmasters, kteří ho uvedli ke Columbia Records. Při nahrávání alba zvládl vytvořit třicet šest písní během dvou týdnů. Ty nejlepší byly sestaveny na album Power of the Dollar, které mělo vyjít během roku 2000.[1] Ovšem po útoku z dubna 2000, při kterém byl 50 Cent devětkrát postřelen, Columbia Records rozvázala kontrakt a album nikdy nevyšlo. Album obsahovalo singl "How to Rob (ft. The Madd Rapper)", což byl disstrack na padesát osobností tehdejší hudební scény.[6] Druhým singlem byla píseň "Thug Love (ft. Destiny's Child)". Údajným podnětem k útoku na 50 Centa byla píseň "Ghetto Qu'ran".[7]

[editovat] Get Rich or Die Tryin'

Po útoku se 50 Cent uchýlil do exilu v Kanadě, kde nahrál mixtape Guess Who's Back, který si v té době poslechl i rapper Eminem. Ten tuto nahrávku přehrál šéfu labelu Aftermath Entertainment Dr. Dremu, který se rozhodl upsat 50 Centa. Poté, se záštitou labelů Interscope, Aftermath a Shady Records, nahrává své nové debutové album.[8] Ještě před vydáním alba se 50 Cent objevuje na Eminemově soundtracku k filmu 8. míle a na propagačním LP "24 Shots". Také vydává dva mixtape se svou skupinou G-Unit, kterou tím představuje světu. Get Rich Or Die Tryin' se stane obrovským úspěchem. Alba se prodá 872 000 kopií jen v prvním týdnu, celosvětově se ho nakonec prodá přes dvanáct milionů. Vedoucími singly jsou písně "In Da Club", "Wanksta" a "21 Questions (ft. Nate Dogg)".
Během roku 2003 ještě stihne vydat album skupiny G-Unit, kterou upsal pod svůj label "G-Unit Records", který spadá pod Interscope.

vanesa

13. května 2011 v 16:22 | kaanni |  vanessa hudgens

Vanessa Hudgens

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vanessa Hudgens
Vanessa Anne Hudgens, HSM2.jpg
Základní informace
Rodné jménoVanessa Anne Hudgens
PůvodFilipíny, Čína, Latinská amerika, Irsko, Indiánské kořeny
ŽánryPop
Povolánízpěvačka, herečka, modelka
Aktivní roky2002 - současnost
Vanessa Anne Hudgens (* 14. prosince 1988) je americká herečka a zpěvačka. Jejím filmovým debutem byl film Třináctka z roku 2003 a Thunderbirds z roku 2004. Její nejznámější rolí je ale role v sérii filmů společnosti Disney Muzikál ze střední.
V roce 2006 vydala první hudební album s názvem V, druhé album s názvem Identified bylo vydáno 1. července 2008.

[editovat] Životopis

Jejími rodiči jsou Greg Hudgens a Gina Guangco. Její americký otec má irsko-indiánské kořeny a matka filipínsko-čínsko-latinské kořeny. Její herecká kariéra začala už v osmi letech. Od té doby už hrála v mnoha představeních a dostala spoustu divadelních rolí, např.: Čaroděj ze země Oz, Popelka, Evita. Její o 7 let mladší sestra Stella je také herečka.
Především se proslavila třídílnou filmovou řadou High school musical (HSM). V něm hraje Gabriellu Montez, která se na silvestrovském večírku seznámí s basketbalistou Troyem, se kterým si zazpívala duet Start of something new. Že se jedná o úspěšnou zpěvačku není ani pochyb. V současnosti, ale dává přednost filmovému plátnu. Od ukončení třetího dílu High School Musical už natočila 2 filmy a třetí se natáčí.
Od 1.září 2005 chodí se svým hereckým kolegou z HSM, Zacem Efronem. Což je v Hollywoodu už takřka zázrak. Podle nejnovějších zpráv se však rozešli 12. prosince 2010.

cameron

13. května 2011 v 16:21 | kaanni |  cameron diaz
Cameron Michelle Diaz (* 30. srpna 1972, San Diego, Kalifornie, USA) je americká modelka a herečka čtyřikrát nominovaná na Zlatý Glóbus. Je známa, mimo jiné, např. z filmů Maska, Něco na té Mary je, Svatba mého nejlepšího přítele, Charlieho andílci. Dabovala princeznu Fionu ve filmu Shrek. Mezi její další filmové počiny patří Gangy New Yorku, Prostě sexy a Zná ji jako svý boty. Jedná se o druhou americkou herečku (spolu s první Julií Robertsovou), která patří do tzv. dvacetimiliónového klubu ($20 Million Club). Stala se jí na podkladě honoráře k filmu Charlieho andílci: Na plný pecky.

[editovat] Nominace a ocenění

 • 1999 - Zlatý Glóbus pro nejlepší herečku za Něco na té Mary je
 • 2000 - Zlatý Glóbus pro nejlepší herečku ve vedlejší roli za V kůži Johna Malkoviche
 • 2000 - Cena SAG pro nejlepší herečku ve vedlejší roli za V kůži Johna Malkoviche
 • 2000 - Cena BAFTA pro nejlepší herečku ve vedlejší roli za V kůži Johna Malkoviche
 • 2002 - Zlatý Glóbus pro nejlepší herečku ve vedlejší roli za Vanilkové nebe
 • 2002 - Cena SAG pro nejlepší herečku ve vedlejší roli za Vanilkové nebe
 • 2003 - Zlatý Glóbus pro nejlepší herečku ve vedlejší roli za Gangy New Yorku

[editovat] Vybraná filmografie


eminem

13. května 2011 v 16:20 | kaanni |  eminem
Marshall Bruce Mathers III (* 17. říjen 1972, Saint Joseph, Missouri), spíše známý jako Eminem je americký rapper, hudební producent, herec a zakladatel nahrávací společnosti Shady Records. Také je členem detroitské skupiny D12. Jeho hudební kariéra mu vynesla třináct prestižních hudebních cen Grammy a v roce 2002 i cenu Akademie za nejlepší píseň, a to "Lose Yourself" z jeho filmu "8. Míle". Jeho nejúspěšnějšími alby jsou: The Marshall Mathers LP (2000) a The Eminem Show (2002), kterých se dohromady prodalo okolo 40 milionů kusů celosvětově a obě získala ocenění diamantová deska od společnsoti RIAA. Jeho největšími hity pak jsou písně: Lose Yourself, Crack a Bottle (ft. Dr. Dre a 50 Cent), Not Afraid a Love The Way You Lie (ft. Rihanna), které všechny dosáhly na první místo v žebříčku Billboard Hot 100. V roce 2009 byl společností Billboard vyhlášen nejlepším umělcem dekády.[1]

Obsah

[skrýt]

[editovat] Život

Mathers se narodil v Saint Joseph ve státě Missouri v USA. Eminemův otec Marshall Mathers Junior opustil jeho matku Debbie Mathers-Briggs, když Eminemovi bylo 15 měsíců. Většinu dětství strávil stěhováním tam a zpět mezi Saint Joseph a okolím Detroitu v Michiganu. Z toho důvodu často střídal školy a měl tak problémy s hledáním přátel. Stával se také obětí šikany, jak ostatně popisuje v písni "Brain Damage".
Hlavním důvodem stěhování jeho rodiny byla chudoba, a tak často žili v ubytovnách, přivěsech nebo u příbuzných. V této době užívala Debbie léky na předpis (Vicodin a Valium) a Eminem později v písních a rozhovorech uvedl, že byla na těchto lécích závislá. Za to ho později zažalovala o deset milionů dolarů, nicméně neuspěla.
Když bylo Eminemovi 17 let, seznámil se na střední škole se svým budoucím nejlepším přítelem, Proofem, a také s Kimberly Ann Scott, svojí budoucí ženou. Když v roce 1995 otěhotněla, byla to pro Eminema motivace získat nahrávací smlouvu, aby mohl zaopatřit svoji rodinu. Dne 25. prosince 1995 se jim narodila dcera Hailie Jade. Roku 1996 pak Eminem vydal svoje první nezávislé album Infinite, to ale nezaznamenalo větší úspěch a Kim ukončila jejich vztah. Eminem se následně pokusil o sebevraždu předávkováním prášky. V roce 1999 se mu povedlo získat zpátky jak Kim, se kterou se vzali 14. června 1999, tak slávu po vydání alba The Slim Shady LP.
4. června 2000 se Eminem dostal do potíží, když nenabitou zbraní ohrožoval muže, který líbal jeho ženu. Byl odsouzen ke dvou rokům podmíněně. V době soudu se Kim pokusila o sebevraždu podřezáním žil. Eminem se chtěl dát rozvést, ale Kim přivedla celou věc před soud, kde požadovala odebrání dcery Hailie a deset milionů dolarů odškodného. Pár se nakonec dohodl mimosoudně a dali se znovu dohromady. To jim ale dlouho nevydrželo a na podzim roku 2001 se rozvedli s tím, že se o dceru budou starat střídavě. V letech 2003 a 2004 se Kim dostala do problémů s drogami a byla odsouzena na dva roky podmíněně.
Eminem s Kim se znovu vzali 14. ledna 2006 v Michiganu, nicméně už na počátku dubna se na veřejnost dostala zpráva, že se pár opět rozvedl. Eminem se v současné době stará jak o dceru Hailie, tak o její sestřenici Alainu, kterou adoptoval.
Téhož roku, 11. dubna, byl také smrtelně postřelen Proof. To v rapperovi zanechalo těžko vyléčitelné šrámy a donutilo ho na dlouhou dobu stáhnout se do sebe. V té době začal mnohem víc užívat alkohol a drogy, hlavně prášky na spaní, a stal se na nich závislý. Nakonec se začal léčit, a v roce 2009 přišel s novým albem, na kterém slibuje Proofovi, že už je čistý a v mnoha písních popisuje ono těžké období před vydáním.

fotografie

9. května 2011 v 13:13 | kaanni
Fotografie je proces získávání a uchování obrazu za pomocí specifických reakcí na světlo, a také výsledek tohoto procesu. Zahrnuje získání záznamu světla tak, jak jej odrážejí objekty, na světlocitlivé médium pomocí časově omezené expozice. Proces je uskutečněn mechanickými, chemickými nebo digitálními přístroji - fotoaparáty. Praktická lidská činnost, při které je tento proces uskutečňován se obvykle nazývá fotografování.
Slovo fotografie pochází z řeckých slov φως fós ("světlo") a γραφις grafis ("štětec", "psací hrot") nebo γραφη grafê, což dohromady dává "kreslení světlem" nebo "zprostředkování pomocí obrysů" nebo zkrátka "kreslení". Pravděpodobně poprvé termín fotografie použil John Herschel 14. března 1839 při seznámení Královské společnosti se svým článkem Note on the art of Photography, or The Application of the Chemical Rays of Light to the Purpose of Pictorial Representation.[1]

Obsah

[skrýt]

[editovat] Zařízení pro pořízení fotografie

Nejčastěji je zařízením pro pořízení fotografie právě fotoaparát, médiem pro zachycení a (dočasné) uchování obrazu je pak fotografický film (nebo paměťová karta v případě digitálního fotoaparátu), existují však i další metody, např. fotokopírky nebo xeroxy, fungující na principu elektrického náboje.

[editovat] Základy fotografie

Fotograf ovládá fotoaparát a vystaví tak světlocitlivý materiál světlu. Tak je vytvořen obraz, který nazýváme fotografií. Při expozici fotografie se hledí především na následující kritéria:
Tato hlediska spolu nerozlučně souvisí, neboť mění celkové množství světla dopadajícího na médium. Změna kteréhokoli z nich změní i výslednou expozici. Mnohé fotoaparáty automaticky přizpůsobí např. clonu nebo zaostření vzhledem k nastavenému času a podobně (automatický režim).
Délce expozice se říká "rychlost závěrky" nebo jednoduše "čas", tento čas se měří ve zlomcích sekundy, případně ve vteřinách. Clona je vyjádřena jako poměr ohniskové vzdálenosti objektivu, proto je často označována písmenem F (z anglického focal - ohniskový). Pokud je průměr clony jedna čtvrtina ohniskové vzdálenosti, je nastavena clona "f/4". Obvykle objektiv nabízí clony 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22, 32, přičemž při každém skoku o jeden stupeň výše se objem dopadajícího světla dvakrát zmenší a naopak.
Aby fotograf dosáhl určité expozice, může zvolit různé kombinace clony a času. Např. clona f/8 při čase 1/60 sekundy a f/4 at 1/120 dosáhnou stejného celkového objemu dopadajícího světla. Přesto se různé kombinace ve výsledku liší. Nastavení clony určuje hloubku ostrosti snímku. Čím nižší je clona, tím menší je hloubka ostrosti, naopak čím je clona vyšší, tím více objektů (blízkých i vzdálených) bude na výsledném snímku zaostřených. Dále, pokud fotíme rychle se pohybující předmět, můžeme jej "zastavit" pomocí nízkého zvoleného času, naopak při delším čase dosáhneme rozmazaného výsledku (obojí má své využití nejen ve sportovní fotografii).
Exponování obrazu je však jen první část celého procesu. Bez ohledu na použité světlocitlivé médium je obvykle nutné fotografii reprodukovat do trvalého stavu. To se může dít fotochemickou cestou (vyvolání snímku a jeho zvětšení a ustálení) nebo např. vytisknutím obrazu z paměti počítače.

[editovat] Využití fotografie

Fotografie se řadí mezi zobrazovací technologie a už od svých počátků se těší velkému zájmu vědců i umělců. Vědci používají fotografii pro přesný a věrný záznam skutečnosti, např. Eadweard Muybridge ve své studii o lidských a zvířecích pohybech z roku 1887. Umělci se stejně tak zajímali o věrnost zobrazení fotografie, ovšem zkoumali také další nabízející se možnosti než je pouhé zachycování obrazu reálného světa. Fotografii začala brzy využívat také armáda, policie a bezpečnostní složky. Dnes je fotografie nepřehlédnutelně zastoupena téměř ve všech médiích (noviny, internet, TV), využívá se hojně v marketingu a reklamě a jednoduché fotoaparáty v mobilních telefonech možná naznačují její další rozmach.

[editovat] Historie fotografie

Podrobnější informace naleznete v článku Historie fotografie.
Projekce obrazů na plochu je známá již po staletí. Tzv. camera obscura a camera lucida byly umělci využívány již v 16. století. Tyto jednoduché přístroje ovšem zachycený obraz neuměly nijak ustálit, pouze promítaly objekty před nimi. Camera obscura doslova přeloženo znamená "temná místnost".

[editovat] Vynález černobílé fotografie

Podrobnější informace naleznete v článku Černobílá fotografie.
Za první chemickou fotografii je považován snímek, který zhotovil roku 1826 francouzský vynálezce Nicéphore Niépce na vyleštěnou cínovou desku pokrytou petrolejovým roztokem. Vznikl ve fotopřístroji a čas expozice byl celých osm hodin za slunného dne. Tento zdlouhavý proces se ukázal býti slepou uličkou a Niépce začal experimentovat se sloučeninami stříbra, přičemž vycházel z poznatků Joanna Heinricha Schultze, který zjistil, že směs křídy a stříbra tmavnou, pokud jsou osvětleny.
Niépce a umělec Jacques Daguerre zdokonalili existující proces na bázi stříbra společně. V roce 1833 Niépce umřel a nechal své poznámky Daguerrovi. Ten, přestože neměl příliš zkušeností s vědou, učinil dva klíčové objevy. Zjistil, že pokud stříbro nejprve vystaví jódovým parám, pak snímek exponuje a nakonec na něj nechá působit rtuťové výpary, získá viditelný a nestálý obraz. Ten pak lze ustálit ponořením desky do solné lázně. V roce 1839 Daguerre oznámil, že objevil proces využívající postříbřenou měděnou desku, nazval jej daguerrotypie. Podobný proces dodnes využívají fotoaparáty Polaroid. Francouzská vláda patent koupila a dala jej ihned k volnému užití (public domain).
Na druhé straně kanálu La Manche, William Fox Talbot objevil již dříve jiný způsob, jak ustálit obraz získaný pomocí stříbrné expozice, ale udržoval jej v tajnosti. Poté, co četl o Daguerrově vynálezu, Talbot svůj proces zdokonalil tak, aby byl dostatečně rychlý a citlivý pro snímání lidí, a v roce 1840 oznámil vynález calotypie. Listy papíru potáhl vrstvou chloridu stříbrného pro vytvoření okamžitého negativního obrazu, který může být použit k vytvoření libovolného množství kopií, což se podobá i dnešnímu běžnému negativnímu procesu. Talbot si proces patentoval, čímž značně omezil jeho používanost. Po zbytek života pak soudní cestou obhajoval svůj patent a nakonec svojí práce na poli fotografie zanechal. Později ale Talbotův proces zdokonalil George Eastman a ten je používán dodnes. Také Hippolyte Bayard vyvinul způsob, jak fotografovat, ale s oznámením vynálezu se zpozdil a není proto počítán mezi objevitele fotografie. V roce 1851 vynalezl Frederick Scott Archer mokrý kolodiový proces, později použitý Lewisem Carrollem.

[editovat] Barevná fotografie

První barevná fotografie, 1861
Pohled na Agen, Francie roku 1877 od Louise Ducose du Haurona, francouzského průkopníka barevné fotografie
Podrobnější informace naleznete v článku Barevná fotografie.
Fyzikální princip barevné fotografie poprvé předvedl James Clerk Maxwell v Londýně 17. května 1861. Promítl na plátno současně tři černobílé snímky barevné řádové stuhy přes červený, zelený a modrý filtr, které byly předtím exponovány přes filtry stejných barev.[2][3] Prokázal tak princip aditivního míchání barev. Ve skutečnosti však byla použitá exponovaná fotocitlivá emulze necitlivá na červenou barvu. Místo červené byla na snímku přes červený filtr exponována okem neviditelná ultrafialová část spektra -[4] Prakticky však byla tato technika kvůli své komplikovanosti nepoužitelná.
Na výzkumy Jamese Maxwella navázal Louis Ducos du Hauron Od roku 1862 pracoval několik let na praktickém způsob záznamu barevných fotografií pomocí dvou barevných systémů: subtraktivního (žlutá, azurová, purpurová) a aditivního (červená, zelená, modrá) barevného systému. Roku 1868 tyto metody patentoval. Osvítil bromostříbrnou kolodiovou desku výtažkovými filtry a zhotovil tak diapozitivy zabarvené do červena, modra a žluta. Tyto tři části pak musely být k získání konečné fotografie zcela přesně položeny přes sebe. Kvůli vysokým nákladům této metody se však v praxi mnoho nepoužívala.[5] Jednou z prvních barevných fotografií je Landscape of Southern France, pořízená subtraktivní metodou r. 1877. Zároveň s Hauronem objevil podobný systém Charles Cros, který později s Hauronem spolupracoval.
Roku 1888 F. E. Ives vyvolal tříbarevnou fotografii. Tu pak Němec A. Miethe od roku 1903 používal v praxi. A. Miethe vynalezl také panchromatické zcitlivění pro reprodukci barevných tónů.
Dalšími, kdo se zabýval barevnou fotografií byli roku 1904 v Lyonu bratři Auguste a Louis Lumièrové, kteří představili první autochromové desky, které se daly reprodukovat barevným tiskem a umožnili v praxi vyrobit fotografii jediným snímkem.[5]

[editovat] Počátky a rozšíření fotografie

Raný barevný snímek Sergeje Prokudin-Gorského okolo roku 1909
V roce 1884 vyrobil George Eastman první fotografický film, který zbavil fotografy nutnosti nosit s sebou těžké skleněné fotografické desky a jedovaté chemikálie. V roce 1888 uvedl první filmový fotoaparát pod obchodním názvem Kodak.
Rok 1925 byl na trh uveden fotoaparát Leica, používající 35mm film, který se od té doby stal standardem maloformátové fotografie. Od roku 1935 jsou na trhu i barevné filmy, v roce 1963 vyvinula firma Polaroid emulze umožňující vytvářet barevné snímky, které nepotřebovaly žádné další zpracování, a fotografie se na nich objevila několik minut po expozici - tzv. okamžitá fotografie.

[editovat] Vynález digitální fotografie

V roce 1969 vynalezli George Smith a Willard Boyle snímače typu CCD a v následujícím roce zabudovali CCD do fotoaparátu. Teprve roku 1981 společnost Sony vyrobila první fotoaparát, který místo filmu na chemickém principu zaznamenával obraz na elektronické prvky CCD. Jeho analogové výstupy se zapisovaly na disketu. Hlavním tahounem vývoje byla v osmdesátých létech firma Kodak. První komerčně šířený digitální fotoaparát byl Apple QuickTake 100 z roku 1994. V běžném prodeji byly digitální fotoaparáty od roku 1996 i v Česku. Po roce 2000 aparáty používající digitální záznam začaly vytlačovat běžné kinofilmové.

[editovat] Makrofotografie

Makrofotografie je fotografování detailů, kdy je daný objekt menší než jeho obraz na filmu či snímači. Nejčastěji se toto používá na fotografování drobných živočichů, jako jsou motýli, mouchy, malé rostlinky apod.

[editovat] Zpracování a výroba fotografie

Zpracování a výroba fotografií je odvětví zabývající se přípravou a samotným zhotovováním fotografií. Je to odvětví, které má spíše profesionální charakter. Na výrobní prostředky, jakož i na kvalifikaci praujících ve výrobě se kladou vysoké nároky na pořizovací prostředky i vzdělání. Proto je častou praxí objednávat si zpracování a výrobu fotografií ve formě služby. Zpracování a výroba se dělí na:
 • vyvolávání negativů a inverzních filmů (diapozitivů)
 • skenování
 • úprava skenů a jiných digitálních vstupů
 • chemická nebo jiná výroba samotných fotografií
 • archivace
 • digitalizace archivů - k digitalizaci historických fotografických archivů se v profesionální oblasti používají mimo jiné bubnové skenery

[editovat] Technická fotografie

Technická fotografie je odvětví, které se zabývá technickými aspekty fotografie:
 • fotografická optika
 • fotografická mechanika
 • fotografická elektronika
 • fotografická chemie
 • digitální fotografie
 • fotografický software.

Právní regulace fotografování

Podrobnější informace naleznete v článku Právní regulace fotografování.
Protože fotografování (i filmování) umožňuje oproti dřívějším technologiím mnohem rychlejší a přesnější zachycení zobrazované skutečnosti, dostává se do střetu s tradičně či nově uznávanými právy na ochranu bezpečnosti, průmyslového tajemství, osobního soukromí nebo autorských práv. Z těchto důvodů v některých zemích podléhá více či méně rozsáhlé právní regulaci. Silná a rozsáhlá regulace je obvyklá ve státech a územích s nestabilními nebo totalitními politickými či bezpečnostními poměry nebo se silným důrazem na ochranu osobního soukromí či autorských práv.Nevěra

9. května 2011 v 13:11 | kaanni

Nevěra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nevěra je sexuální, resp. milostný poměr s partnerem mimo manželství nebo též mimo jiný dlouhotrvající vážný vztah, s nímž se pojí slib věrnosti.[1] Různí se pohledy na fyzickou nevěru a faktor citové angažovanosti. Starší pojem pro nevěru je cizoložství. Nevěra se odlišuje od polygamie, tj. souběžného legálního soužití jedince s více osobami (mnohomanželství).

Obsah

[skrýt]

[editovat] Kategorizace nevěry

 • Mimomanželský kontakt - jednorázová, primárně sexuální záležitost, často nahodilá, obvykle s nízkou emocionální vazbou
 • Erotické dobrodružství - déle trvající sexuální porozumění s vyšší mírou citové angažovanosti, něžností, avšak bez plánů společné budoucnosti
 • Mimomanželský vztah - dlouhodobý vztah se silnou citovou vazbou a potenciálním plánováním společné budoucnosti
 • Flirt - spíše příslib bez skutečného naplnění nevěry, koketování
 • Virtuální nevěra - sdílení sexuálních fantazií bez přímého sexuálního kontaktu
Šmolka dále uvádí též prostituci či swingování.[2] Kratochvíl rozlišuje nevěru souběžnou (nedostatečnost jednoho partnera pro naplnění pestrosti) a následnou (potřeba hledání stále něčeho nového).[3] Plzák dělí nevěru na sexuální a sociální, kterou myslí narušení společné péče o potomky, domácnost a sebe navzájem.[4]

[editovat] Nevěra v historii

Trestání nevěry (cizoložství)
Ve starověku se přístup k nevěře lišil podle společenské třídy. V horní vrstvě platila zásada "Ten, kdo obdaří svou knížecí potencí ženu z lidu, zušlechťuje. Avšak princezna, která se oddá muži nikoli rovnocennému, poškozuje vlastní rod." Ve střední třídě u muže záleželo na jeho příjmech, zda si mohl dovolit více žen, zato žena byla de facto považována za majetek muže a měla vychovávat jeho děti. V nejnižší vrstvě byla chudoba hlavním faktorem, pro nějž byla polygamie nedostupná. Starořecká společnost nebránila muži ve vydržování více žen v závislosti na jeho prostředcích, doma však měl mít ženu jen jednu. Starověký Řím na věrnosti důsledně netrval a sexuální život považoval za přirozené právo muže stejně jako ženy. Možnost adopce snižovala význam ženy pro reprodukci. Trpěna byla i prostituce.[5]
Křesťanství přišlo s tehdy netradičním důrazem na manželství a jeho nerozlučitelnost. Ve 12. století už nemohla být nevěra důvodem k rozvodu, přesto byla považována za těžký hřích. Zatímco světské společenství znalo jen nevěru ženskou (i s trestem smrti či zmrzačení), křesťanská církev odsuzovala i nevěru mužskou (s požadavkem pokání). Později se v některých oblastech i světské tresty rozšířily také na muže. Až do 16. století byla častým trestem tzv. ulička hanby, z níž bylo později možno se vykoupit. V 15. století docházelo pod vlivem důrazu na manželství i k omezování konkubinátu (nesezdaného soužití).[6]
S nástupem novověku došlo k výrazné tabuizaci sexuality a potlačení veškerých smyslových a erotických projevů. Oficiálně tolerována byla sexualita jen v manželství. Sex svobodných lidí byl trestán vykázáním z města či pokutou, manželská nevěra pak byla v protestantské Evropě důvodem k rozvodu, v katolických oblastech k rozluce od stolu a lože. I prostituce byla od 17. století stále méně tolerována.[7]
S nástupem průmyslové revoluce vliv církve na sexuální chování slábl. Náboženská doktrína se však přenesla do medicínské praxe, z hříchu se stala nemoc. I konec 19. století tak zdůrazňoval uměřenost a normálnost. Výzkumu sexuality se začal věnovat Freud, později Kinsey a další, docházelo tak k liberalizaci. Významným faktorem byla též probíhající ženská emancipace. Nevěra se stává tolerovanějším jevem (více v Evropě, zejména západní, zatímco v některých státech USA je věrnost dokonce zakotvena v právu, včetně postihů za její nedodržení).[8]

[editovat] Výskyt a názory v ČR

Kinsey ve svých průkopnických zprávách na poli sexuálního chování uvádí, že asi třetina mužů a pětina žen má někdy extramatrimoniální (mimomanželský) sexuální styk, přičemž další výzkumy uvádějí obdobná nebo vyšší čísla. V českých výzkumech sexuálního chování došli Weiss a Zvěřina ke zjištění, že téměř dvě třetiny ženatých mužů mělo během manželství mimomanželský pohlavní styk (64 % v roce 1993 a 63 % v roce 1998). Z vdaných žen uvedlo mimomanželský pohlavní styk 46 %, resp. 42 % respondentek. Muži uváděli průměrně kolem 6,4 partnerky (asi polovina maximálně 3 partnerky), ženy průměrně kolem 3,9 partnera (více než polovina maximálně 2 partnery). Ženy přitom mají tendenci spíše k dlouhodobějším mimomanželským vztahům, zatímco muži k více k vztahům příležitostným. Autoři usuzují, že vyšší počty nevěrných mužů jsou důsledkem jejich větší upřímnosti anebo možnosti, že by mnoho jejich styků proběhlo s neprovdanými ženami. Celkově vyšší počty nevěrných oproti zahraničním studiím přisuzují autoři liberálnějším postojům české populace k nevěře.[8]
Podle zprávy CVVM z roku 2003 32 % dotázaných považuje mimomanželské sexuální vztahy za špatné vždy a 38 % za špatné téměř vždy. Špatné jen někdy jsou pro 21 % a nikdy špatné pro 4 % dotázaných[9]