50 cent

13. května 2011 v 16:24 | kaani |  50 cent
Curtis James Jackson (* 6. červenec 1975, Queens, New York), známý spíše pod pseudonymem 50 Cent, je americký černošský gangsta rapper, který se proslavil alby Get Rich Or Die Tryin' a "The Massacre". Celosvětově prodal dohromady 22 milionů nosičů těchto multiplatinových alb, čímž se řadí mezi nejúspěšnější rappery všech dob. Jackson má image tvrdého chlapíka, v mládí žil v chudých poměrech a prodával drogy. V roce 2000 na něj byl spáchán pokus o vraždu, při kterém byl devětkrát zasažen projektilem ráže 9 mm, z útoku se však zotavil, díky čemuž si vysloužil přezdívku Bulletproof (neprůstřelný). Je několikanásobně trestaný.

Obsah

[skrýt]

[editovat] Dětství

Curtis James Jackson III (Alias 50 Cent) se narodil v roce 1975 v newyorské čtvrti South Jamaica, Queens. Jeho matka (Sabrina Jackson) byla drogovou dealerkou, zavraždili ji, když bylo Curtisovi osm let. Se svým otcem se nikdy nesetkal a ani neví, kdo jím je. Po smrti své matky vyrůstal v nízkém sklepě bez oken, v domě svých prarodičů. Od jedenácti let začal boxovat a zhruba od dvanácti prodávat crack, pod přezdívkou "Boo Boo".[1] V boxu byl tak úspěšný, že se na počátku 80. let 20. století účastnil "juniorských olympijských her".[2] Ovšem stejných úspěchů se nedočkal na střední škole. Navštěvoval "Andrew Jackson High School", z které byl ovšem brzy vyloučen za držení cracku a zbraně, za což byl i uvězněn. V roce 1994 byl dvakrát zatčen a poslán na sedm měsíců do ústavu pro mladistvé delikventy.[3] Po těchto zkušenostech začal používat přezdívku 50 Cent, jako symbol svého přerodu. Tuto přezdívku si zvolil podle brooklynského zloděje Kelvina "50 Cent" Martina.[4]

[editovat] Hudební kariéra

[editovat] Počátky

50 Cent se poprvé hudební scéně představil v roce 1998, a to díky, tehdy již legendárnímu, Jam Master Jayovi, ze skupiny Run-D.M.C., který ho upsal na svůj label a naučil ho vše okolo psaní textů.[5] Poprvé se objevil na písni skupiny Onyx - "React". O rok později opustil label po nabídce od profesionálního dua producentů Trackmasters, kteří ho uvedli ke Columbia Records. Při nahrávání alba zvládl vytvořit třicet šest písní během dvou týdnů. Ty nejlepší byly sestaveny na album Power of the Dollar, které mělo vyjít během roku 2000.[1] Ovšem po útoku z dubna 2000, při kterém byl 50 Cent devětkrát postřelen, Columbia Records rozvázala kontrakt a album nikdy nevyšlo. Album obsahovalo singl "How to Rob (ft. The Madd Rapper)", což byl disstrack na padesát osobností tehdejší hudební scény.[6] Druhým singlem byla píseň "Thug Love (ft. Destiny's Child)". Údajným podnětem k útoku na 50 Centa byla píseň "Ghetto Qu'ran".[7]

[editovat] Get Rich or Die Tryin'

Po útoku se 50 Cent uchýlil do exilu v Kanadě, kde nahrál mixtape Guess Who's Back, který si v té době poslechl i rapper Eminem. Ten tuto nahrávku přehrál šéfu labelu Aftermath Entertainment Dr. Dremu, který se rozhodl upsat 50 Centa. Poté, se záštitou labelů Interscope, Aftermath a Shady Records, nahrává své nové debutové album.[8] Ještě před vydáním alba se 50 Cent objevuje na Eminemově soundtracku k filmu 8. míle a na propagačním LP "24 Shots". Také vydává dva mixtape se svou skupinou G-Unit, kterou tím představuje světu. Get Rich Or Die Tryin' se stane obrovským úspěchem. Alba se prodá 872 000 kopií jen v prvním týdnu, celosvětově se ho nakonec prodá přes dvanáct milionů. Vedoucími singly jsou písně "In Da Club", "Wanksta" a "21 Questions (ft. Nate Dogg)".
Během roku 2003 ještě stihne vydat album skupiny G-Unit, kterou upsal pod svůj label "G-Unit Records", který spadá pod Interscope.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama